Sztuka nowoczesnych negocjacji handlowych

„Dobić targu”, to tylko jednej z całej gamy stwierdzeń próbujące opisać istotę negocjacji. Tak naprawdę nasza codzienność to ogromny stół negocjacyjny, przy którym każdy z nas wielokrotnie w ciągu dnia zasiada, negocjując prawie wszystko. Począwszy od spraw prywatnych po sprawy służbowe. Ustalenia podjęte w czasie negocjacji umożliwiają nam wyznaczanie celów i determinują możliwości ich realizacji.  

Bardzo wielu ludzi na świecie, uczy się w negocjacjach handlowych stosowania strategii win/win. Chodzi o to, aby tak prowadzić negocjacje, żeby „wilk był syty i owca cała”. Tyle tylko, że gdyby takie strategie zawsze działały, to firmy na tym świecie by nie bankrutowały i wszystkie dobrze funkcjonowałyby.

Wynik – bardzo często wychodzimy z negocjacji z poczuciem przegranej. Oczywiście nie będziemy burzyć kilkudziesięcioletniego dorobku Harvardu ale zastanówmy się – co byłoby, gdyby przyjąć takie założenie: strategia win/win ma działać zawsze i wszędzie ale wyłącznie na poziomie…. emocji osoby, z którą negocjujesz.

Wyślij zapytanie

Wróć

W górę